piątek, 28 sierpnia 2020

31. ALTERNATYWY 4 CZYLI TABLETY NIE DO KOŃCA GRAFICZNE cz.1

 Tablety graficzne omawiane ostatnio, jako nowoczesne narzędzie ilustratora dominują dziś na rynku. Przyspieszają pracę, pomagają uzyskać efekty niedostępne przy pracy analogowej oraz nasze obrazy są od razu są w postaci cyfrowej. Czy tablet graficzny to jedyne narzędzie tego typu? Okazuje się, że nie. Coraz częściej graficy i ilustratorzy korzystają ze zwykłych tabletów (niegraficznych), które wraz z rozwojem technologicznym zyskują nowe możliwości. Oprogramowanie na androida umożliwia rysowanie nawet na zwykłym telefonie, ale niestety takie rysowanie nie spełni kryteriów które zadowolą profesjonalistę.

Na chwilę obecną, w batalii rynkowej biorą udział cztery firmy - prekursor czyli Apple, stale go ścigający Samsung, firma Microsoft oraz od niedawna - Huawei, który też chce mieć jakiś udział w podziale tortu.

HUAWEI
  Zaczynając od tego ostatniego można powiedzieć, że Huawei już od modelu MediaPad M2 umożliwał rysowanie stylusem. Jednak mała moc obliczeniowa powodująca input-lagi w zasadzie uniemożliwiała sprawną pracę. Huawei w dwóch kolejnych odsłonach swojego produktu zrezygnował z możliwości rysowania, powrócił do niego w modelu "MediaPad M5 10 Lite" i to był powrót bardzo udany. To urządzenie świetnie nada się dla kogoś kto rozpoczyna swoją przygodę z cyfrowym rysunkiem, ale przy uzyskaniu pewnej wprawy może też stanowić pełnoprawne narzędzie do pracy. Tablet jest dobrze wykonany, posiada ośmiordzeniowy procesor Kirin 960, 4 lub 3 GB RAM, 64 lub 32 GB pojemności i bardzo dużą baterię 7500mAh. W zależności od wersji tablet można kupić w cenie 1350zł lub 1150zł. Rysik do urządzenia o 2048 stopniach nacisku można kupić za 170zł. Ceny używanych MediaPadów M5 zaczynają się od 700zł.
 Zalety urządzeń Huawei:
- niska cena
- laminowany wyświetlacz
- mocna bateria
- proporcje 16:9
Wadami są:
- input-lagi (niewielkie)
- mniejszy komfort pracy niż konkurencja.


SAMSUNG
  Kolejnym omawianym produktem będzie linia tabletów Samsunga. Pierwszym tego typu urządzeniem, które nadawało się do profesjonalnej pracy był "Samsung Galaxy Tab S3" którego pierwsze egzemplarze ukazały się w 2017 roku. Stworzony na podobieństwo iPada Pro, oferuje nie tylko duży ekran AMOLED o lubianych proporcjach 4:3, ale też bardzo wydajne podzespoły i wsparcie dla rysika S-Pen. Jego parametry to: czterordzeniowy procesor Kryo, 4GB pamięci RAM i 32 GB pojemności, bateria o pojemności 6000mAh. Do Tabletu dołączany był stylus S-Pen o 4096 poziomach nacisku, który do działania nie potrzebował baterii. Dziś nowego S3 kupić jest dość ciężko, jego cena to około 2300zł. Używany sprzęt można kupić na portalach aukcyjnych w cenie 1200-1400zł.
Kolejny Model "Samsung Galaxy Tab S4" różnił się od poprzednika lepszym ekranem i lepszymi parametrami jednak posiadał podobną responsywność co S3. Kolejna odsłona produktu o oznaczeniau S5 nie nadaje się do rysowania ponieważ tablet nie posiada wsparcia piórka S-Pen.
Dopiero w modelu "Samsung Galaxy Tab S6" firma "uśmiechnęła się" do artystów przywracając możliwość rysowania. S6 posiada ośmiordzeniowy procesor Kryo, 8 lub 6GB RAM, 128 lub 256 GB pamięci Flash, rozszerzalne do 512 GB i szybko-ładowalną baterię o pojemności 7040mAh. Tablet posiada w zestawie pióro S-Pen które jest ładowane indukcyjnie.
Ogólnie rysowanie na tabletach Samsunga wydaje się bardzo dobre. Samsung korzysta z technologii firmy Wacom, więc pióro ma dobry rodowód. Samsung Galaxy Tab S6 w maksymalnej konfiguracji można dziś kupić za około 3800zł. W konfiguracji niskiej - za około 2600zł. Jest jeszcze Galaxy Tab S6 Lite które kupisz za 1600zł jednak trzeba pamiętać że jest to praktycznie zupełnie inne urządzenie - z innym wyświetlaczem, parametrami i innym stylusem. Oczywiście daje możliwość wygodnej pracy, ale nie tak komfortowej jak pełny SGT S6.
Jeśli chodzi o wyszczególnienie zalet i wad to podobnie jak w przypadku produktu Apple, linia Samsunga jest praktycznie doskonałym narzędziem do rysowania. Preferencje indywidualne zadecydują o wyborze urządzenia - oprogramowanie, wygląd a może parametry.


Zarówno sprzęt Huawei jak i Samsunga pracują w środowisku Android, najpopularniejsze aplikacje służące do rysowania na takim systemie to: 

INFINITE PAINTER (darmowy/13$) Chyba największy konkurent apple'owego Procreate, program posiadający mnóstwo przydatnych funkcji których opisanie wymagałoby osobnego artykułu. Obowiązkowy punkt androidowego ilustratora.
IBIS PAINT (darmowy/pełna wersja 4.99$) Posiada obsługę warstw, około 150 różnych pędzli, jeśli chodzi o Androida to jeden z najbardziej zaawansowanych programów graficznych.
ARTFLOW (darmowy/pełna wersja 4.99$) Dostępnych jest 70 pędzli, także obsługuje warstwy. Możliwe jest zapisywanie plików w formatach JPG, PNG i PSD.
ADOBE ILLUSTRATOR DRAW i PHOTOSHOP SKETCH (darmowy/53.99 za miesiąc). Obydwa programy współpracują ze swoimi starszymi braćmi komputerowymi, możliwe jest zatem eksportowanie plików do popularnych formatów Adobe. Oba programy posiadają wiele znanych z Photoshopa funkcji.
DOTPICT (darmowy/4.99$) Program skierowany głównie do miłośników tworzenia grafiki pikselowej.
MEDIBANG PAINT (darmowa) To najlepsza aplikacja która nic nie kosztuje a w zamian oferuje naprawdę przyzwoite możliwości pracy. Posiada sporo pędzli. Możesz ją pobrać na urządzenia mobilne, komputery Mac i Windows. Wszystkie mają funkcję zapisywania plików w chmurze, co pozwala rozpocząć pracę w jednym miejscu i w łatwy sposób przenieść ją na inną platformę.
LAYER PAINT (2.99$ - 6.99$) Aplikacja ta to jedna z bardziej wszechstronnych aplikacji do rysowania na liście. Ma mnóstwo funkcji, w tym obsługę nacisku pióra, obsługę PSD (Photoshop) i tryb warstw. Obsługuje nawet skróty klawiaturowe, zakładając oczywiście że klawiaturę masz podpiętą:)
SKETCHBOOK (darmowa) Sketchbook firmy Autodesk to dość leciwa aplikacja. Jest ceniona przez androidowych rysowników, ma również przyzwoity zestaw funkcji. Będziesz miał/a dziesięć pędzli. Każdy pędzel można dostosować do własnych potrzeb. Do użytku są trzy warstwy i sześć trybów mieszania, powiększenie 2500% i symulowaną czułość na nacisk. Wersja PRO oferuje też ponad 100 dodatkowych typów pędzli, większą liczbą warstw, większą liczbą opcji mieszania i innych narzędzi.  Ostatnie aktualizacje zmieniły status apki na darmową, więc każdy otrzymuje wszystko z wersji pro za darmo. Potrzebujesz jednak konta Autodesk po 7-dniowym okresie próbnym.
ROUGH ANIMATOR (4.99$) Jest to aplikacja do rysowania, która na dodatek umożliwia tworzenie animacji.  Możesz narysować kilka obrazków klatka po klatce, a następnie połączyć ze sobą na końcu, aby stworzyć krótki film. Zawiera funkcje do sterowania liczbą klatek na sekundę i rozdzielczością, a także kilka prostych narzędzi do rysowania. Gotowe projekty można eksportować jako pliki GIF, wideo QuickTime lub jako sekwencję obrazów. 

                                                                           C.D.N

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz