środa, 12 sierpnia 2020

27. ZNÓW PORADY CZYLI WARSZTAT cz.1

 Od starożytnych malowideł jaskiniowych aż po książki naszych kochanych dzieci, ilustracja od dawna jest jednym z najpopularniejszych sposobów przekazywania pomysłów, idei czy historii na świecie. I chociaż niektóre prace ilustrowane zostały przyjęte z najwyższym szacunkiem w prestiżowych muzeach, ilustracja jest również uważana za jedno z najprostszych i najbardziej przystępnych hobby do codziennego uprawiania. Warsztat ilustratora to sprawa bardzo ważna, ale też bardzo indywidualna. Niezależnie od tego, czy rysujesz amatorsko do szuflady, czy też jesteś profesjonalistą/ką, myślę że te narzędzia ilustracyjne pomogą Ci udoskonalić twój warsztat. 

Narzędzie nr 1: Długopisy, cienkopisy i ołówki
Zacznijmy od podstaw. Popularność cyfrowych narzędzi i aplikacji jest dziś gigantyczna, ponieważ coraz więcej osób używa swoich piórek, "fotoszopów" czy tabletów graficznych, ale dobry długopis lub ołówek to prawdopodobnie jedyna rzecz, którą naprawdę potrzebujesz, aby móc rysować lub ilustrować. Chociaż długopisy i ołówki to proste narzędzia, to do wyboru jest ich nieograniczona ilość zarówno jeśli chodzi o rodzaje jak i markę. Może to wydawać się nieco zniechęcające, zwłaszcza wtedy jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ilustrowaniem.
  Istotą doboru narzędzia tego typu stanowi przemyślenie stylu ilustracji książkowej, jaki chcesz opanować. Czy będzie on czysty i precyzyjny? Może wypróbuj zawsze ostry ołówek automatyczny. Szukasz czegoś bardziej wyrazistego i odważnego? Wypróbuj miękki ołówek lub cienki węgiel. Może się to wydawać proste, ale ważne jest, aby pamiętać o tym, że najlepszy długopis lub ołówek (lub pędzel!) jest ten, którym najlepiej ci się rysuje.

Oto niektóre z ulubionych narzędzi do tworzenia ilustracji które używam i polecam.

Ołówek automatyczny:
Staedtler MarsMicro 0.5 mm
Rystor Technic 0.5 mm
- (polska firma produkująca sprzęt naprawdę wysokiej jakości.)

Ołówek tradycyjny:
Faber-Castell 9000 - zestawy w różnych konfiguracjach.
Schemat - tak samo dobre jak te powyżej, ale polskie i tańsze.

Cienkopis/rapidograf:
Uni Pin Fine Line - 0,1 do 0,05



Narzędzie nr 2: Papier
Dla wielu ilustratorów nie ma nic bardziej ekscytującego niż świeży arkusz czystego papieru. Podobnie jak w przypadku wyboru odpowiedniego długopisu lub ołówka, wybór odpowiedniego papieru to po części nauka, po części technika. Czy chcesz czegoś jasnego i gładkiego do swoich wyraźnych szkiców ołówkiem, czy czegoś nieco bardziej szorstkiego i mocniejszego, aby pokazać fakturę twoich atramentowych arcydzieł? Może wystarczy ci szkicownik - tak aby mieć coś pod ręką kiedy wpadnie do głowy świetny pomysł na ilustrację? A być może nie ma to dla ciebie kompletnie żadnego znaczenia i kupujesz po prostu jakikolwiek kawałek papieru w markecie razem z pomidorami i pastą do zębów? 

Oto kilka moich ulubionych:

Szkicownik Canson A3 na spirali.
Szkicownik Leuchtturm A5 kratka
Papier A4 Maestro pastel


Narzędzie 3: Kalka kreślarska
Kiedy już opracujesz swój własny, unikalny styl ilustracji, kalka może być niezwykle pomocna. Kalka kreślarska to specjalny rodzaj papieru, który jest bardzo cienki i prawie przezroczysty. Po umieszczeniu jej na materiale referencyjnym, takim jak zdjęcia lub inne ilustracje, będziesz mógł/a odrysować bezpośrednio na niej. Ta praktyka może pomóc w lepszym zrozumieniu kształtu i formy oraz rozbić złożone obrazy na pojedyncze części. Niektórzy ilustratorzy i artyści używają również nieco mocniejszego półprzezroczystego papieru zwanego vellum do swoich ilustracji, aby uzyskać zwiewny, eteryczny wygląd.

Canson A4 90g

Darice 9"x12" - niestety zamówić można tylko przez Amazon


Narzędzie 4: Linijka, ekierka, szablony kreślarskie (kształtki)
Może nie każdy używa tego narzędzia, ale linijka jest podstawowym narzędziem do tworzenia ilustracji książkowych. Właściwa prosta krawędź jest niezbędna do tworzenia wyraźnych, prostych linii. Pomiary na linijce pomogą, jeśli pracujesz nad czymś bardzo precyzyjnym, co wymaga spójnych rozmiarów. Na tych samych liniach szablon kreślarski lub kątomierz pomogą Ci stworzyć idealne koła. Wielu artystów decyduje się na rysowanie tych kształtów bez żadnych narzędzi, co wygląda naturalnie i szlachetnie, ale warto mieć je pod ręką, gdy ważna jest precyzja.


Narzędzie nr 5: Materiały referencyjne

Niektórzy artyści mają tak bogatą wyobraźnię, że potrafią czerpać wprost ze scen, które wizualizują w swojej głowie. Dla innych konieczne jest posiadanie inspirującego materiału referencyjnego. Dziś w dobie internetu nie jest żadnym wstydem wzorowanie się na lepszych, pamiętaj, że nikt nie urodził się geniuszem, najwięksi artyści też czerpali wzorce z technik swoich starszych kolegów. Zbieranie materiałów referencyjnych (takich jak zdjęcia, schematy ułożenia dłoni, pozy, przedmioty codziennego użytku, plakaty, czasopisma, katalogi, zdjęcia na Instagramie, posty na Pinterest itp.), które będą przydatne do twojej pracy, ma bardzo dużą wartość w budowaniu własnego warsztatu ilustratorskiego. Pamiętaj tylko aby uczyć się na nich a nie kopiować.
   Umiejętność kreatywnego odwoływania się do czyjejś pracy pomoże wytrenować oko i rękę w tworzeniu twojego stylu natywnego. Będzie jakby wypadkową tego co ci się podoba i co chcesz pokazać oraz zbioru prac które posiadasz. Zbieranie materiałów referencyjnych pomaga więc się dowiedzieć na jaka estetykę jesteś wrażliwy/a i co w sztuce cię pociąga.W dzisiejszych czasach zbieranie materiałów referencyjnych nie musi oznaczać stosów albumów. Aplikacje takie jak Pinterest, Instagram, Dribbble i Behance ułatwiają wybieranie cyfrowych kolekcji, które możesz przeglądać w dowolnym miejscu.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz