niedziela, 23 sierpnia 2020

29. CYBEROŁÓWEK CZYLI TABLET cz.1

Tablet - co to jest? Tablet graficzny, to bardzo wszechstronne urządzenie peryferyjne, które pozwala artyście pracować i tworzyć, w wygodny dla siebie sposób na komputerze. Urządzenie świetnie sprawdza się zarówno do rysowania, projektowania, jak i też do postprodukcji - np. w fotografii. Wystarczy, że podłączysz go do komputera (przewodowo za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo), zainstalujesz odpowiednie oprogramowanie, jeśli jest taka potrzeba, i już możesz zacząć wykonywać obrazki, jakie tylko przyjdą ci do głowy. Korzystanie z tabletu graficznego to symulacja pracy ręki na kartce papieru, jest to więc dla artysty znacznie bardziej naturalne niż praca z myszką czy trackballem. Co więcej, ze względu na dodatkowe przyciski oraz funkcje, takie jak przypisywanie skrótów klawiaturowych, praca na tablecie graficznym jest znacznie szybsza. 
 Z pewnością zastanawiałeś/aś się już niejednokrotnie, jaki tablet graficzny wybrać, aby być zadowolonym z efektów pracy. W gruncie rzeczy nie jest to wcale takie łatwe, ponieważ dostępne na rynku modele zauważalnie różnią się od siebie pod wieloma względami. Już na wstępie warto wspomnieć, że tablet graficzny to dość ogólne pojęcie, pod którym kryją się dwa typy urządzeń.     
     Pierwszy z nich to klasyczny tablet graficzny z piórkiem rysikowym, którego powierzchnia robocza przypomina plastikową tabliczkę. Może być wyposażony w dodatkowe przyciski, jednak wcale nie musi. Drugi rodzaj urządzeń to tablet z dotykowym wyświetlaczem (ekranem). W czasie rysowania gwarantuje ten sam poziom precyzji, a na dodatek zapewnia dotykową obsługę oraz podgląd wykonywanych działań.



   Jak dobrać prawidłowo tego typu urządzenie? Zdecydowanej większości wystarczy klasyczny tablet graficzny. Dlaczego? Bo modele te są nie tylko przystępne cenowo, ale wyposaża się je we wszystkie możliwości i funkcje gwarantujące wygodną i sprawną pracę.  Dla kogo są więc modele wyposażone w ekran? Przede wszystkim dla osób, które nie chcą patrzeć w ekran monitora, aby móc śledzić swoje działania. Pierwsze kroki ilustratora, który zaczyna pracę na tablecie klasycznym mogą być deprymujące, ponieważ rysując nie patrzy się na rysowany obiekt tylko na ekran komputera. Nie dla każdego jest to rozwiązanie komfortowe. Oczywiście można się do tego przyzwyczaić, ale wymaga to nieco wprawy. Dla takich osób lepszym rozwiązaniem będzie tablet ekranowy. Sprzęt taki nawet nie zawsze wymaga podłączenia do komputerów, bo same pełnią funkcję samodzielnej jednostki. To najbardziej zaawansowane sprzęty, które pozwolą na wygodną pracę nawet w podróży, ale spośród wszystkich innych tabletów mają wadę w postaci wysokiej ceny, co może stanowić barierę dla początkujących.
 
  Tablety graficzne mają kilka ważnych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę planując zakup urządzenia.
  Po pierwsze - rozmiar. Wymiary tabletu graficznego odnoszą się do wielkości całego urządzenia. Przy ustalaniu tego parametru trzeba uwzględnić wielkość blatu swojego biurka bądź szuflady biurkowej. Mogłoby wydawać się, iż im większy tym lepiej. To nie do końca prawda, jednak zwiększanie rozmiarów urządzenia, co wiąże się z wyższą ceną, musi dać realne korzyści, gdyż sposób pracy takiego urządzenia może przekładać się na konieczność wykonywania większych ruchów po powierzchni tabletu. Do pracy, na przykład przy wektorowych logotypach czy z fotografiami, które oparte są często o lokalne, precyzyjne korekty, mały tablet graficzny będzie w zupełności wystarczający. 
  Po drugie - przestrzeń robocza. Jest ona nieco mniejsza niż rozmiary samego tabletu i to ona odzwierciedla powierzchnię monitora. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, aby nie była przesadnie ograniczona. W czasie korzystania z ekranów o bardzo dużej rozdzielczości małe tablety mogą utrudniać wykonywanie bardziej precyzyjnych operacji, odnoszących się do małych fragmentów obrazka.



  Po trzecie - czułość nacisku pióra. Podstawowe modele tabletów oferują np. 4096 poziomy nacisku, parametr ten idzie w górę wraz z ceną urządzeń bo zaawansowane Wacomy mają nawet 8129. Czym jest czułość nacisku pióra? Umożliwia on rozróżnianie z jaką siłą użytkownik przyciska rysik do powierzchni tabletu, co jest niezwykle przydatne podczas używania pędzli. Warto przy tym pamiętać, że bardzo wysoka czułość jest niezbędna właśnie ilustratorom malującym lub rysującym w programach graficznych. 
  Wreszcie po czwarte - rozdzielczość. Rozdzielczość tabletów określa się poprzez parametr lpi (liczba linii na cal). Im większa ona jest, tym lepiej, gdyż daje większą precyzję odwzorowywania ruchów, w szczególności podczas mazania czy rysowania np. zakrzywionych linii.

                                                                        C.D.N

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz