środa, 26 sierpnia 2020

30. CYBEROŁÓWEK CZYLI TABLET cz.2

Wybór tabletu graficznego to dość skomplikowana sprawa, moim zdaniem warto mieć oba rodzaje urządzenia, tj. tablet klasyczny i tablet z ekranem. Wtedy będziesz miał/a rozeznanie który tablet bardziej będzie ci pasował - w zależności od rodzaju wykonywanych zleceń czy też do osobistych preferencji.

  Ważną kwestią pozostają też konkretne parametry tabletu. Najważniejszymi z punktu widzenia ilustratora wydają się cztery z nich. Pierwszy to dokładność rysika. Podaje się ją w dziesiętnych bądź setnych częściach milimetra. Dobry tablet graficzny powinien wyróżniać się dokładnością wynosząca minimum 0,5 mm. Bardzo dobrą wartością będzie z kolei 0,25 mm. Drugi parametr to liczba rozpoznawanych przez sprzęt poziomów nacisku. Tu zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Za optymalną wartość uznaje się 2048 rozróżnianych poziomów nacisku. Wyjątkowo istotna jest też rozdzielczość, bo ma ona bezpośredni wpływ na odwzorowanie detali. Do w miarę komfortowej pracy rozdzielczość powinna wynosić przynajmniej 2000 lpi (linii na cal). Ostatnim elementem, bardzo istotnym zwłaszcza w malowaniu, speedpaintcie czy mazaniu, jest próbkowanie. Za standard przyjmuje się 200 punktów na sekundę. Im jest ich więcej, tym lepiej. Wyższa wartość to bowiem lepsze odwzorowanie ruchów.



 Wyżej wymienione aspekty to najważniejsze, na co powinieneś/aś zwrócić uwagę, wybierając tablet graficzny. Niemniej istotne okazuje się jednak kilka dodatkowych elementów, mających wpływ na komfort użytkowania oraz pracę. Należą do nich:
  Rodzaj rysika - niektóre z nich mogą wymagać ładowania, a obecność akumulatora lub baterii dodatkowo zwiększa masę piórka, co wpływa na komfort użytkowania.
  Wysokość odczytu – wartość tego parametru wyraża się w milimetrach. Określa on odległość, na jaką musimy zbliżyć rysik do powierzchni roboczej, aby sprzęt odczytał działanie. Standardowo wynosi ona około 10 mm.
  Rozpoznawanie kąta nachylenia piórka - co prawda nie wszystkie tablety mogą pochwalić się jego odczytywaniem, jednak nieco droższe modele to umożliwią. Zazwyczaj wynosi on 60 stopni. Przydaje się to szczególnie w trakcie cieniowania, czy delikatnego przechodzenia pomiędzy poszczególnymi kolorami. 
  Dodatkowo należy wspomnieć o dodatkowych przyciskach, obsłudze gestów pozwalających na przybliżanie i oddalanie obrazu a także odpowiednim oprogramowaniu. Są to już jednak sprawy indywidualne.

 Zastanawiałem się czy robić zestawienie popularnych modeli tabletów, bo przecież rynek tak szybko się zmienia. Może ograniczę się tylko do kilku przykładów aby dać rozeznanie osobom nie znającym tej tematyki. Rynek tabletów graficznych jest od dwudziestu kilku lat zdominowany przez japońskiego potentata - firmę WACOM. Koncern posiada kilka linii produktów, skierowanych do różnych odbiorców. Do części z nich dołączane jest oprogramowanie np. Corel Painter Essentials czy ArtRage. Do każdego tabletu jest dołączone piórko, dodatkowo w przypadku modeli z serii Touch interakcja z urządzeniem zachodzi przy pomocy gestów dłoni. Do każdego urządzenia dołączony jest sterownik dla systemów Mac OS X oraz Microsoft Windows. Tablety pracują również pod niektórymi wersjami Linuxa. Dostępnie obecnie modele komunikują się z komputerem za pomocą interfejsu USB lub Bluetooth.
Dziś rozróżniamy kilka linii modelowych tabletów Wacom:


Tablety klasyczne:
- seria Bamboo - kierowana do początkujących użytkowników.
- seria Intuos - kierowana do domowych użytkowników.
- seria Intuos Pro - kierowana do profesjonalistów.
Tablety ekranowe:
- seria Cintiq i Cintiq Pro

Tablety firmy Wacom cechuje najwyższa cena, ale rekompensuje to wysoka jakość wykonania, niezawodność i wręcz niezniszczalność tych urządzeń.

 Kolejnymi producentami tabletów graficznych są chińskie firmy HUION i X-Pen. Oferują one na naszym rynku pełną paletę urządzeń zarówno klasycznych jak i ekranowych w bardzo przystępnych cenach. To marki oferujące gwarancję na swoje produkty, które mają niezłe opinie wśród użytkowników. Szukając dalej, np. na Aliexpress można znaleźć produkty, które też czasem pojawiają się na naszym rynku. Są to tablety takich marek jak: BOSTO, Artisul czy Gaomon. To dość nowe firmy i raczej trzeba poczekać na opinie dotyczące tego sprzętu, a zatem też zachować ostrożność przy zakupie.


Od czasu do czasu pojawiają się konfiguracje różnych muzycznych indywidualności, które rozbłyskują nagle jak supernova, ale wirują tak szybko że siła odśrodkowa rozrywa je na strzępy. Lupine Howl - dwa lata istnienia i tylko dwa albumy. Ale za to jakie...


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz