czwartek, 13 sierpnia 2020

28. ZNÓW PORADY CZYLI WARSZTAT cz.2

Narzędzie nr 6: Aparat fotograficzny
Pisząc o materiałach referencyjnych, trzeba pamiętać o tym, że nie koniecznie musisz posiłkować się materiałami z internetu. Zawsze możesz stworzyć własną bazę - robiąc zdjęcia obiektów, krajobrazów, a nawet osób, które będziesz mógł/a wykorzystać w swojej pracy. Nie potrzebujesz do tego najnowocześniejszego aparatu. Raczej ważniejsza będzie w tym wypadku jego przenośność; po prostu coś do szybkiego uchwycenia obrazu lub sceny. W rzeczywistości aparat w telefonie jest idealny do tego celu, ponieważ jest łatwo dostępny i zawsze masz go w kieszeni. Jakość nie jest tu najistotniejsza ważne jest szybkie uchwycenie kształtu, barwy, formy... 

Narzędzie nr 7: Skaner o wysokiej rozdzielczości i drukarka
Skaner jest niezbędnym narzędziem tych ilustratorów, którzy obrabiają swoje szkice lub obrazki w komputerze. Skanery płaskie charakteryzują się rozdzielczością optyczną wynoszącą od 300×600 dpi do 7200×14400 dpi. Urządzenia te można spotkać w wersji czarno-białej lub kolorowej. Skanery dzielą się pod kątem zastosowanej technologii na CCD i CIS. Nie wchodząc głęboko w szczegóły ten pierwszy wykorzystuje lampy, soczewki, lustra i musi się nagrzewać a ten drugi używa systemu diod LED, działa od razu i jest mniej prądożerny. Kupując skaner warto wydać więcej i kupić sprzęt w formacie A3, nie każdy rysuje miniatury a dopiero potem powiększa je w komputerze, format  A3 jest często wykorzystywany przez artystów i skanowanie pracy w tym formacie na "dwa razy" w skanerze A4 nie zawsze daje pożądane efekty.


Drukarka przyda się głównie tym którzy szkicują lub robią rysunki obrysowe - do komiksów bądź kolorowanek. Jeśli zobaczysz na swoim rysunku jakieś błędy lub wady, można wtedy zrobić wydruk na drukarce na np. 20% nasycenia i narysować go od nowa. Do tego celu polecam drukarki laserowe (nawet czarno-białe). Toner starczy na długo i będzie znacznie tańszy niż ciągłe dokupwoanie cartridge'y do drukarki atramentowej.

Narzędzie nr 8: iPad lub tablet graficzny
Jeśli pracujesz w świecie cyfrowym, możesz technicznie tworzyć piękne ilustracje żadnych ołówków, ekierek czy aparatów w telefonie. Musisz jednak zaopatrzyć się tablet graficzny lub tradycyjny - np. iPad czy Samsung. Musisz też posiadać do nich odpowiednie oprogramowanie do tworzenia ilustracji. Tablety są niestety drogie jednak wysoką cenę rekompensują bardzo wydajnymi narzędziami do rysowania i ilustracji. Są przenośne, a aplikacje umożliwiają dostęp do nieograniczonej różnorodności -stylów, tekstur i kolorów pióra i pędzla. Kolejną wielką zaletą korzystania z tabletu jest możliwość całkowitego pominięcia fazy skanowania. Jeśli ostateczna wersja ilustracji wymaga jakiejkolwiek digitalizacji, wygodna może być praca od początku na iPadzie lub tablecie. Narzędzia tego typu postaram się opisać w osobnym artykule.




Narzędzie nr 9: Stylus
Jeśli zdecydujesz się pracować cyfrowo, rysik zwany stylusem pomoże ci w pełni wykorzystać możliwości iPada lub innego tabletu na którym można rysować. Stylus to urządzenie wskazujące w kształcie długopisu, którego można używać do rysowania na powierzchni tabletu. Używasz go tak jak długopisu, ołówka czy pędzla.

Narzędzie nr 10: Aplikacje i programy do ilustracji cyfrowej
Ponieważ ilustracja cyfrowa stała się dziś tak bardzo popularna, istnieje obecnie wiele aplikacji stworzonych specjalnie po to, aby rysowanie na tablecie za pomocą stylusa a było łatwe i przyjemne. Niektóre z najbardziej znanych aplikacji do ilustracji to Procreate, Adobe Photoshop Sketch i Paper.
Niezależnie od tego, czy pracujesz w świecie cyfrowym, czy z piórem i papierem, opanowanie kilku podstawowych narzędzi do tworzenia ilustracji książkowych pozwoli Ci rozwinąć własny, niepowtarzalny styl ilustracji.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz