środa, 1 lipca 2020

12. ILE PRACY! CZYLI PLATFORMY DLA FREELANCERÓW



Dziś będzie sporo możliwości złapania kontaktu czy dobrego klienta. Będę mianowicie pisał o niewyczerpalnej i codziennie aktualizowanej bazie ogłoszeń publikowanych na portalach specjalizujących się w koordynacji współpracy klienta z freelancerem.


Kiedy w 2015 roku w wyniku połączenia dwu gigantów zlecających pracę poprzez internet - oDesk i Elance powstała jedna platforma - UPWORK, wydawało mi się że będzie to ograniczało możliwość wyboru a zleceń będzie mniej. Na szczęście się myliłem, UPWORK uporządkował wiele kwestii a zleceń chyba nawet przybyło.

Czym jest taki portal? Jest to najogólniej mówiąc strona www na której pracodawca bądź zleceniodawca  może znaleźć pracownika wykonującego pracę w sposób zdalny. 
  UPWORK działa w dwu kierunkach. Możesz założyć konto jako pracodawca i wtedy możesz zamieszczać ogłoszenia dotyczące własnych zleceń. Portal mając zarejestrowanych freelancerów, poprzez tagi ogranicza liczbę chętnych do tych którzy mogą się tego zlecenia podjąć i typuje odpowiednie osoby. Jeśli założysz konto jako freelancer i ogłoszenie mieści się w ramach twojej profesji to wyświetli ci się ono w "proponowanych zleceniach".    Zarówno w jednym jak i drugim wypadku portal łączy, umożliwia spotkanie oraz koordynuje pracę konkretnego freelancera nad konkretnym projektem. 
  Jeśli odpowiesz na zlecenie, będziesz musiał określić czas i kwotę za którą zgodzisz się pracować. Zleceniodawca podaje w ogłoszeniu czy przeznacza na projekt określoną sumę (w tym wypadku daje górny pułap jaki jest w stanie na niego przeznaczyć) czy też będzie to stawka godzinowa. Ponadto będziesz musiał/a odpowiedzieć (obowiązuje jęz angielski) na ofertę kilkoma zdaniami i oczywiście pokazać portfolio - aby oferent przekonał się, że jesteś tą odpowiednią osobą. Pracodawca czasem pyta o pewne sprawy związane z twoimi umiejętnościami bądź poprzednimi zleceniami. 
  Kiedy oferty wszystkich freelancerów dotrą do pracodawcy, ten wybiera jednego lub kilku. Może on wybrać poprzez dopasowanie twojego stylu do wymaganego, ale też może wybrać ze względu na niską stawkę jaką zaproponował freelancer. Możesz się przed tym w pewien sposób zabezpieczyć czytając ofertę, ponieważ pracodawca zobowiązany jest do określenia w ogłoszeniu kogo szuka. Ma on trzy możliwości: 

Entry level - I am looking for freelancers with the lowest rates.
Intermediate - I am looking for a mix of experience and value Expert level - I am willing to pay higher rates for the most experienced freelancers
Po takiej informacji będziesz wiedział/a czy dla zleceniodawcy ważniejsza jest wysoka jakość prac czy niska stawka.
 

 Jeśli zostaniesz wybrany/a, czyli wygrasz ofertę, otworzy się możliwość rozmowy bezpośredniej z oferentem poprzez rodzaj czatu sprzężonego z twoim adresem e-mail. Jeśli oferent napisze to dostaniesz o tym informację na swoją skrzynkę. Taka forma bezpośredniego porozumiewania się daje zleceniodawcy możliwość sprawdzenia w każdej chwili postępu prac.  Po pomyślnym wykonaniu zlecenia, oferta zostaje zamknięta, zostają wypłacone pieniądze oraz zleceniodawca ma możliwość wystawienia tobie oceny oraz krótkiej opinii która będzie od teraz widoczna dla innych zainteresowanych zatrudnieniem ciebie. Taka forma transakcji jest bezpieczna ponieważ zlecającemu, kiedy wybiera freelancera, automatycznie są pobierane pieniądze, określone w ogłoszeniu i od teraz UPWORK jest ich powiernikiem. Jeśli praca zostanie wykonana dostaniesz pieniądze. Klient ma prawo ubiegać się o zwrot lub częściową zapłatę, składając protest. Taka sytuacja ma miejsce kiedy praca została wykonana w sposób niezgodny z wcześniejszymi ustaleniami. Wtedy pracownik portalu ma prawo obejrzeć rozmowę z waszego czata oraz przesyłany progres prac i on decyduje czy protest jest zasadny czy też nie. Jako freelancerowi, nigdy nie zdarzyła mi się sytuacja w której zleceniodawca zgłosił protest. Niestety zdarzyło mi się to kiedy sam byłem klientem, ofertę wygrał chłopak który miał świetne portfolio, ale kiedy wysłał mi wykonaną pracę od razu wiedziałem, że ma się ona nijak do umiejętności pokazanych w portfolio. Szybko znalazłem prawdziwego autora obrazków i nie było żadnego problemu z odzyskaniem pieniędzy. 
Speedpaint na potrzeby reklamowe. Photoshop.

 Praca dla freelancera na UPWORK nie jest bezkosztowa, całość opodatkowania na rzecz platformy ponosisz niestety ty. Portal pobiera 10% od kwoty którą zarobiłeś/aś, więc jeśli planujesz stawkę dla klienta to musisz brać to pod uwagę. Poza tym każda odpowiedź na ofertę kosztuje tzw. połączenia (connects). Jedno połączenie kosztuje 0.15$ a odpowiedź na ofertę wymaga od 2 do 6 połączeń. Połączenia kupuje się w pakiecie i warto zostawić sobie parę dolarów z zarobionej kwoty na koncie platformy.
    Co potrzeba do założenia konta na UPWORK? Trzeba mieć ukończone 18 lat, mieć dowód i konto w banku lub konto na Paypal. Trzeba też znać jez. angielski, bo od zeszłego roku każdy freelancer musi przeprowadzić krótką rozmowę weryfikacyjną z pracownikiem portalu. Musisz mieć też kamerkę internetową, aby pracownik sprawdził czy osoba ze zdjęcia w dowodzie osobistym to naprawdę ty. Ten zabieg spowodował, że poznikało bardzo wiele "fejkowych" kont osób, które wysyłały po kilka ofert z różnymi stawkami.


   Jeśli wymagania na UPWORK powodują u ciebie gęsią skórkę, to są też inne portale dla wolnych strzelców gdzie nie ma aż takich obostrzeń. Jest np. GURU gdzie nie trzeba płacić za możliwość odpowiedzi na zlecenie. Niestety nie ma tam aż tak wielkiej ilości ogłoszeń jak na UPWORK. Kolejny portal to Freelancer. Wydaje się on być bliźniaczo podobnym do UPWORK, działający na zasadzie post a project i search for a project. Tym co odróżnia go od pozostałych portali jest możliwość brania udziału w konkursach dla freelancerów. Jest to zatem portal dla ludzi lubiących współzawodnictwo i pewnych swoich umiejętności.
   Kolejnymi platformami freelancerskimi są: PeoplePerHour, Toptal i strony polskie: FreelanceriaOutwork czy Designer.

Na początku maja tego roku w Londynie zmarł Dave Greenfield, klawiszowiec moich idoli z lat 80, zespołu The Stranglers. Dave był ofiarą covid-19.
                              

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz