poniedziałek, 1 czerwca 2020

2. PRZYPADKI CZYLI JAK ZACZĄĆ.

  
Życiem rządzi przypadek, pewnie wielu z was zna tą mądrą maksymę z własnego doświadczenia. Z jednej strony są ludzie beztroscy i niefrasobliwi którym przypadek układa życie, ale są też ci racjonalni i poukładani którym przypadek może życie zupełnie odwrócić. Wykonywanie pasji życiowej w sposób zawodowy to jednak wartość o którą warto walczyć z przypadkowością zdarzeń w naszym życiu. Dobrze jest zacząć coś od początku - tak mi się wydaje, choć nie mam akurat w tym polu wiele do powiedzenia. Tak - wydaje mi się. Jak wspominałem ostatnio - jestem samoukiem i zostałem ilustratorem zawodowym przez przypadek, miałem sporo braków na początku wykonywania tego zawodu i dlatego, z mojego punktu widzenia dobrze jest zacząć coś od początku.
 
    Jeśli chętnie rysujesz i chcesz się kształcić w tej dziedzinie to pierwszym poważnym krokiem będzie liceum plastyczne. To bardzo ważna decyzja ponieważ jest to szkoła ściśle kierunkowa i jeśli zechcesz w przerwać edukację w "plastyku" w połowie kształcenia bo uznałeś/aś, że chcesz robić w życiu coś innego, to będzie trudno. Ma na to wpływ fakt, iż w liceum plastycznym nauka przedmiotów typu chemia, fizyka czy biologia mają charakter bazowy i trwają często krócej niż niż w standardowych liceach. Warto też pamiętać, że nauka w takiej szkole trwa pięć a nie jak w zwykłym liceum - cztery lata. Licea plastyczne nie podlegają Ministerstwu Edukacji tylko bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Główny kierunek edukacyjny jest oczywiście nastawiony na prace artystyczne - rzeźbę, malarstwo, rysunek, grafikę, wzornictwo czy meblarstwo. Taka szkoła to świetna baza do dalszej nauki, dowiesz się w niej o historii sztuki, poznasz podstawowe zagadnienia zakresu kultury, nauczysz się kompozycji, technik malarskich czy też jak rysować szczegóły anatomiczne człowieka. Poza tym kończąc szkołę, oprócz możliwości przystąpienia do matury uzyskujesz tytuł zawodowy plastyka w ramach danej specjalności i możesz zacząć pracować.
     Nie jestem w stanie stwierdzić czy taka szkoła przygotowuje dobrze do zawodu, znam jednak wielu ilustratorów, którzy skończyli "plastyk" i na pewno w niczym im to nie przeszkadza.

Z uwagi na to, że sam nie posiadam doświadczeń z takiej szkoły, będę się dziś posiłkował pracami mojej córki Ingi, która uczy się drugiej klasie kieleckiego "Plastyka". Aby pokazać z czym będziesz miał/a do czynienia postaram się pokazać pełnię zakresu prac wykonanych przez te niespełna dwa lata nauki. W zakres wchodzi: malarstwo, rysunek, szkic, linoryt, staloryt oraz rzeźba.





                                   LISTA LICEÓW PLASTYCZNYCH W POLSCE 


Najlepsze licea plastyczne wg zdawalności matur są we Wrocławiu, Kielcach, Bydgoszczy, Bielsku-Białej i Poznaniu.


Jeśli tytuł plastyka cię nie zadowoli możesz oczywiści kształcić się dalej. Możesz wybrać kursy zawodowe, które umożliwią ci szybki start w wybranej profesji. Oprócz kontynuowania specjalizacji z liceum możesz kształcić się w nowej dziedzinie. Np. grafice komputerowej (polecam kursy certyfikowane EITCA) grafice 3d, fotografii, renowacji mebli etc. W zasadzie w każdej interesującej cię dziedzinie znajdziesz kurs który przygotuje cię i podszkoli w zawodzie który chcesz wykonywać.
 
 Podobnie jest ze szkołą wyższą, jakby naturalną droga po liceum plastycznym są studia na akademii sztuk pięknych z pełną gamą kierunków artystycznych do wyboru. Znajdziesz tam takie wydziały jak:
- animacja,
- architektura wnętrz,
- biżuteria
- edukacja artystyczna
- fotografia
- grafika
- intermedia
- konserwacja i restauracja dzieł sztuki
- malarstwo
- projektowanie form użytkowych
- projektowanie graficzne
- projektowanie ubioru
- rzeźba
- scenografia
- wzornictwo.
Po skończeniu ASP czy instytutu sztuki przy uniwersytecie otrzymujesz stopień magistra, oczywiście z możliwością dalszego wspinania się po drabince zawodowej tytulatury.

Mniej ambitni (lub może bardziej pragmatyczni) mogą wybrać którąś ze szkół policealnych. Są to jednak już szkoły ukierunkowane na konkretny zawód, np. lalkarstwo, kostiumologię, fotografię czy projektowanie. Policealne szkoły oferują najczęściej tytuł licencjata.

Ciekawym kierunkiem pomaturalnym może być architektura, to kierunek uznawany za elitarny, który łączy duszę artysty z wiedzę ścisłą inżyniera. Tu jednak trzeba pamiętać o obowiązku zdania egzaminu wstępnego z rysunku architektonicznego. Jest jednak wiele prywatnych szkół prowadzonych przez architektów, które sprawnie przygotowują to takiego testu.

                             PEŁNA LISTA SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH W POLSCE

     Cóż, kończąc ten temat chciałbym dodać od siebie, że ważne jest to, abyś uświadomił/a sobie, że to ty sam wybierasz własny kierunek rozwoju zawodowego. Możesz wybrać drogę do celu poprzez edukację - wydaje się ona właściwa i racjonalna, jednak nie jest niezbędna. Możesz też zostać ilustratorem zawodowym, tatuażystą, rysownikiem komiksów, mangi, czy projektantem wizytówek nie posiadając edukacji kierunkowej. Możesz to osiągnąć opierając się na własnym talencie, ambicji i chęci, tylko powinieneś wiedzieć, że swoje braki będziesz musiał szybko nadrobić bardzo ciężką pracą, bo rynek jest najtrudniejszym mecenasem sztuki.
   ...No chyba że przypadek spowoduje że zostaniesz zupełnie kimś innym ;)

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz