środa, 10 czerwca 2020

5. RÓŻNORODNOŚĆ CZYLI PRÓBUJ. cz2.


Kontynuując poprzedni wątek dotyczący poszerzania obszarów własnych umiejętności ilustratorskich przy pomocy komputerowych programów graficznych, pisałem o tym, że wymiernym efektem takiego działania jest bogate portfolio. Oczywiście tak, ale to nie jedyna zaleta takich praktyk. Zakładając, że zleceń będziesz poszukiwał/a w internecie, musisz pamiętać że na portalach dla freelancerów typu Guru.com czy Upwork jest mnóstwo nowych, dodawanych codziennie ofert współpracy. Oferują one pełen wachlarz tematyczny zleceń - od wykonywania ikonek, wizytówek czy pixelartów do wykonywania grafik do stron www czy ilustrowania całych książek. Jeśli zamkniesz się w jednej dziedzinie i będziesz oferował jeden styl czy też jedną możliwość kooperacji, to być może będziesz musiał czekać długo na to jedyne, wymarzone i dobrze płatne zlecenie. Potrafiąc działać na różnych płaszczyznach twórczych, zwiększasz swoje szanse ponieważ możesz odpowiadać na różne zlecenia. Nie zniechęcaj się tylko próbuj, musisz wiedzieć, że oferent nie zawsze potrzebuje mistrza w swoim fachu, bardzo często dawane są ogłoszenia gdzie poszukuje się początkującego grafika z niskimi stawkami godzinowymi. Wiadomym staje się wtedy to, że taka osoba nie świadczy usług na wysokim poziomie.
 Możesz np. zrobić kilka próbnych logo firmowych i oferować klientowi jako zlecenia, które kiedyś wykonałeś. Wykonanie takiego logo nie jest bardzo pracochłonne a można złapać na to dobrego klienta. Ja miałem to szczęście, że pierwsze znaki firmowe robiłem jeszcze jako "fuchy" pracując na etacie. Trzeba pamiętać że akurat tutaj potrzebna jest wiedza z zakresu grafiki wektorowej aby móc takie logo bezstratnie powiększać. Wykonujemy więc je w Corelu, Logo Design Studio lub oczywiście - Adobe Illustratorze. Jeśli robisz logo postaraj się zrobić klientowi kilka wariacji jednego projektu lub kilka różnych. To nie zabierze dużo czasu a możliwość wyboru na pewno go zadowoli. 

Często organizowane są konkursy lub przetargi instytucji na wykonanie logotypów, takie zlecenia są bardzo dobrze płatne i warto w nich startować bez względu czy się wygra czy nie. Konkursy ilustratorskie są różnorakie. Jakieś dziesięć lat temu próbowałem nawet swoich sił w konkursie na miejski samochód koncepcyjny organizowany przez firmę Renault. Niestety prace które wykonywałem wtedy w ramach zleceń od moich stałych kontrahentów uniemożliwiły oddanie gotowego projektu na czas. Szkoda, bo widząc potem zwycięskie pracę, myślę że mógłbym powalczyć.
  

Będąc biegłym w komputerowych programach graficznych, będziesz mógł wykonywać wiele zleceń o zróżnicowanym  charakterze. Ostatnio bardzo poszukiwaną umiejętnością, zwłaszcza w USA jest wykonywanie infografik. Infografika jest zbiorem obrazów, wykresów, znaków i minimalnej ilości tekstu, przedstawiających łatwe w zrozumieniu streszczenie danego tematu.W dzisiejszej dobie kultury obrazkowej i internetu, infografiki mają bardzo duże zastosowanie. Pozwalają min.: szybko przedstawić omawiany temat, wyjaśnić w prosty sposób jakiś złożony proces, pokazać wyniki badać lub dane ankietowe lub podsumować np. raport lub opisywany problem. Ta estetyka graficzna rozwija się ostatnio bardzo dynamicznie i łatwo jest znaleźć na nią ciekawe i dobrze płatne zlecenie.



Możesz spróbować swoich sił np. w ilustracji medycznej lub naukowej na którą też jest na rynku bardzo duży popyt. Są to wszelkiego typu ilustracje organów wewnętrznych, przekroje, schematy anatomiczne na potrzeby publikacji naukowych. W ogłoszeniach aż roi się od tego typu zamówień, może warto się wyspecjalizować w tej dziedzinie? Niestety nigdy nie spróbowałem tej estetyki ilustratorskiej, więc nie mam się czym pochwalić.

Zapewne jest jeszcze wiele możliwości spieniężenia swojego talentu ilustratorskiego przy pomocy komputera. Trzeba tylko wejść w ten świat i najprościej na świecie - spróbować. Pamiętaj że niczym nie ryzykujesz, nic nie stracisz a możesz naprawdę wiele zyskać. Do dzieła!

A na koniec przenieśmy się w lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to mężczyźni nie oszczędzali się w tańcu, palili mnóstwo papierosów i siłą skradali pocałunki nieznajomych kobiet.

Keith Mansfield Orchestra! 







Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz